• 02155409002 - 02155409395
  • 09374096913
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ساخت پیچ متری، کاربرد و انواع آن

ساخت پیچ متری

پیچ متری از رزوه کردن مفتول پیچ و یا همان میل گرد ساده از جنس های مختلف و در قطرهای مختلف تولید می شود. پیچ متری معمولا از جنس آهن با کلاس 5.6 ساخته می شود که بصورت خود رنگ و یا با آبکاری گالوانیزه در بازار عرضه می شود. از این رو حداکثر تنسایل پیچ متری آهنی 500 مگاپاسکال است. این در حالی است که پیچ های متری استیل که معمولا در طول های 1 متر، دو متر و سه متر تولید می شوند حداکثر تنسایل 700 مگا پاسکال را دارا هستند.

برای تولید این نوع پیچ­ ها ابتدا میل گردهای ساده (یا همان مفتول) با جنس­های متفاوت تولید شده سپس با توجه به نوع کاربرد میله گردها را دو سر رزوه و یا تمام رزوه می ­کنند. این پیچ­ها پس از تولید به دو صورت در بازار عرضه می ­شود، یا به صورت ساده و خود رنگ و یا با آبکاری گالوانیزه، و معمولا از جنس آهن از کلاس ۵٫۶ ساخته و عرضه می­ شود. با توجه به اینکه مقاومت کششی (تنسایل) پیچ­های آهنی ۵۰۰ مگا پاسکال می­ باشد، در حالی که پیچ­ های متری استیل که در طول­های متفاوتی (۱ متر، ۲ متر و ۳ متر) در بازار عرضه می­ شوند دارای مقاومت کششی (تنسایل) ۷۰۰ مگا پاسکال هستند.

کاربرد پیچ متری

کاربرد پیچ متری فراگیری بسیاری همچون انکر بولت­ها ندارد. بیشتر کاربرد پیچ ­های متری در صنایع تهویه مطبوع و اتصالات مربوط به کانال ­ها می­ باشد.

از پیچ های متری معمولا در صنایع تهویه مطبوع و اتصالات کانل ها استفاده بسیار می شود. نحوه اتصال پیچ متری بدین صورت است که معمولا یک سر پیچ همراه با مهره در یک سطح دیوار و یا سقف بصورت پایه بسته شده و طرف دیگر با عبود کردن از سوراخ درون کانال همراه با مهره بسته می شود. بدین صورت طول و یا ارتفاع اتصال با جا بجا کردن مهره در طول پیچ متری -قطر جان پیچ در سرتاسر آن یکی است- قابل تنظیم می باشد.

تفاوت پیچ متری و استادبولت

هر چند پیچ متری و استادبولت هر دو به شکل استوانه دنده شده هستند اما استاندارد تولید، متریال بکار رفته و کارایی آنها بسیار متفاوت است. بر خلاف پیچ های متری که معمولا در گرید های پایین آهنی تولید می شوند و بیشتر نقش نگه دارنده را دارند، استاد بولت ها از فولاد با گرید بسیار بالا معمولا گرید های B7, B16 تولید میشوند. علاوه بر تفاومت تنسایل و سختی استاندارد تولید استادبولت ها A193 سیستم آمریکایی بوده و معمولا بصورت اینچی -مطابق با استاندارد شیر آلات و لوله های صنعتی- تولید می شوند و در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی تا دماهای حتی بالاتر از 450 درجه سانتیگراد مورد استفاده قرار میگیرند. این در حالی است که پیچ های متری معمولا بصورت میلیمتری و برای کاربری های عمومی ساخته می شوند.

پیچ متری فولاد ضد زنگ (استنلس استیل)

کاربرد این نوع از پیچ­های متری در اتصالات سقف و شیروانی در مناطقی دارای رطوبت بالا بسیار مفید می­ باشد. در بازار به طور معمول این پیچ ­ها با جنس ­های فولادهای ۳۰۴ و ۳۱۶ تحت نام­های عمومی A4 و A2 با دنده متریک و طول­های معمولی یک، دو و سه متر عرضه می­ شود.

سفارش پیچ های متری به پولاد اتصال

بدلیل کاربرد عمومی و وسیعی که پیچ های متری دارند معمولا سایزهای پرکاربرد این پیچ ها بصورت تولید شده و آماده در انبار پولاد اتصال پارس موجود می باشد. در صورت نیاز به تولید پروسه تولید پیچ متری معمولا کوتاه مدت می باشد و این پیچ ها در طول های 1 متر، 2 متر و سه متر بصورت خود رنگ و یا گالوانیزه تولید و تحویل می گردند.


© پولاد اتصال پارس